Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron bitkisinden elde edilerek hazırlanan kantaron yağının birçok faydaları bulunur. Kılıç otu, koyunkıran gibi isimlerle de anılsa da, en yaygın şekilde kullanılan bilinen adı Kantarondur. Kantaron yağını antiseptik özelliğinden dolayı birçok yerde kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağı Nedir, Neyden Yapılır?

Kantaron yağı nedir, ne için kullanılıyor bilinmesi gereken bir konudur. Çünkü son derece mucizevi bir ürün olduğundan dolayı cilt, saç, yanık, hazımsızlık, şişkinlik gibi şikayetlerinizin dindirilmesinde etkili olacaktır. Sarı kantorandan yapılarak yağ haline getirilmekte, orijinal haliyle satışa sunulmaktadır. Kantaron yağını kullanacak olanların, saf halde olanlarını mutlaka almaları gerekir.

Dünyanın hemen hemen birçok coğrafik bölgesinde bulunan sarı kantaronun, yağ haline getirilerek kullanımı yaygındır. Ülkemizde de artık sarı kantaron yağını kullananlar, mucizevi yanlarından yararlan kişiler çok fazladır.

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Doğamızda insana şifa olacak birçok bitki türleri bulunur. Bu bitki türlerinden biri de sarı renkte olan kantaron olduğu söylenebilir. Kantaron yağı ne işe yarar ne gibi faydaları var sıralarsak;

 • Hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde yaraların üzerine sürerek, çok çabuk kabuk bağlamasını sağlayabilirsiniz.
 • Cildini yumuşatarak güzelleştirmek isteyenler için iyi bir cilt bakım ürünüdür
 • Kılcal damar görünümlerinin azalmasına yardımcı olur
 • Kantaron yağını bir miktar suya damlatıp içtiğiniz zaman sakinleştirici özelliğinden yararlanabilirsiniz. iyi bir sakinleştiricidir.
 • Güneş yanıkları, yağ ve benzeri yanıkların iyileştirilmesinde kullanılır
 • Kanamaları durdurma konusunda son derece etkilidir
 • Sırt ve bacak ağrılarınız varsa, kantaron yapıyla masaj yaparak ağrıları hafifletebilirsiniz
 • Antiseptik özelliğe sahip olduğundan dolayı daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar
 • Cildinizde çıkan akne ve sivilcelerin giderilmesi ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanız için kullanabilirsiniz
 • Egzamaya oldukça iyi gelir
 • Saçlarda da tercih edilen kantaron yağı, kepeklenme ve saç dökülmelerini azaltmaya yardımcıdır

Kantaron Yağının Zararları Yan Etkileri Olur mu?

Şifa kaynağı olarak bilinen, toplumuzda kullanılan kantaron yağının, ölçülü şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir. Her üründe olduğu gibi kantaron yağında da abartıya gidilmesi, faydanın zarara dönüşmesine yol açmaya neden olacaktır. Bu yüzden kantaron yağının kullanımı esnasında abartıya kaçmamaya mutlaka dikkat etmelisiniz.

Etiketler: Kantaron Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Nisan 12, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR